E mbajne te fshehur, nuk duan qe ta tregojne : Lekura e ananasit kuron kete sem.undje qe askujt nga ne nuk do i shkonte qe te

Ananasi shumë i efektshëm kundër shumë sëm.und.jeve. Ai është i pasur me ujë, hekur dhe kalium, përbërës shumë të dobishëm për trupin tonë. Hekuri shërben për të krijuar qelizat e kuqe të gja.kut. Ananasi përmban edhe një enzimë të quajtur ‘bromelain’. Kjo enzimë ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, si dhe përmirëson tretjen. Ky frut përmban […]

Continue Reading

Gjermania po fiton luftën ndaj koronavirusit, këto janë arsyet

Këto janë arsyet se pse Gjermania po fiton luftën ndaj koronavirusit. Gjermania duket se ka arritur sukses në fazën e parë të përhapjes së epidemisë së koronavirusit për të zbuluar dhe trajtuar pacientët në kohën e duhur. Numri i të vdekurve në Gjermani është shumë më i ulët se në vendet e tjera të BE-së, […]

Continue Reading

Vetë-karantinohen 17 punëtorë të fabrikës së çimentos në Krujë, dyshohen të gjithë me Covid-19

Vetëkarantinohen 17 punëtorë të një fabrike çimentoje në Borizanë të Krujës, pas frikës se mund të jenë infektuar me koronavirus. Newsbomb mëson se dy prej punëtorëve të fabrikës së çimentos Titan po kurohen aktualisht te Spitali Infektiv, çka ka ngjallur edhe frikën se kolegët e tyre në punë mund të jenë të infektuar me virusin […]

Continue Reading

Lule të vetmuara/ Kemal fut Ejlylin në grackë, ja ç’do ndodhë nesër

Gokhan nuk e duron dot prezencën e babait në shtëpi dhe zihet vazhdimisht me të. Gokhan i shpreh ndjenjat Xhemresë. Kemal bën një plan që ta rikthejë Ejlylin në shtëpi. Ai gjen pretekstin e punës për të mos u kujdesur për të birin. Mesude i kërkon ndihmë Ejlylit që të kujdeset për Metinin. Kader dhe […]

Continue Reading

Aida Shtino i kthehet ashpër Arbana Osmanit: S’ka asnjë kod etike

Në një ndër puntatat e emisionit “Dua të të bëj të lumtur” nga Arbana Osmani, është përmendur emri i Aida Shtinos, e cila njihet si moderatorja e “Njerëz të humbur”. Në puntatën e 14 Marsit, një burrë takoi për herë të parë nënën e tij. Ai u shpreh se as Aida nuk ia kishte gjetur […]

Continue Reading

Dermatologia e njohur : Me cfare uji duhet ti lani duart në këtë periudhë, të nxehtë te vaket apo të ftohtë, ja përgjigjja e saj

Dermatologia Irena Savo na jep këshillat se si duhet ta bëjmë pastrimin e duarve. “Shpesh herë kjo tharje avancon aq shumë saqë krijon dhe çarje të lëkurës, e cila mund të bëhet fare mirë një portë hyrëse për bakteret apo viruset apo infeksionet mykotike. Larja e duarve është e mjaftueshme, nuk është e nevojshme që […]

Continue Reading

Djali thirrje në Fiks Fare “Më ndihmoni për nënë e paralizuar, nuk kam as bukë për t’i dhënë”

Bujar Sadiku nga Papri kujdeset prej dy vitesh për nënën e tij 85 vjeçare e cila është e paralizuar. Ai thotë që çdo ditë që kalon situata e tyre financiare bëhet akoma më e vështirë për t’u përballuar. Në kushtet kur çdo gjë është paralizuar për shkak të Koronavirusit, vëllezërit që ndodhen jashtë nuk e […]

Continue Reading

Ka mbetur te mos hame pothuasje asgje : Ja se cfare thote ekspertja per kete produkt te cilin ne e konsumojme pothuajse cdo dite

Psikologia turke, Nejla Avci ka bërë një deklaratë me të cilën i ka çuditur, por edhe fri. kësuar të gjithë. Ajo ka thënë se byreku ndikon negativisht në zhvillimin e trurit. Këtë deklaratë, ajo e ka bërë gjatë seminarit me temë “Mungesë vëmendjeje të çrregullimit hiperaktiv”. Më tej psikologia turke ka thënë se ushqimet me […]

Continue Reading

“Faleminderit që i shpëtuat jetën gruas time”, burri emocionon stafin mjekësor: Ju dua të gjithëve!

Unë të dua të gjithëve’: Fotografia me zemër tregon një burrë në New Jersey që qëndron jashtë një dritareje të dhomës së urgjencës duke mbajtur një shenjë që falënderon stafin për ‘shpëtimin e jetës së gruas time’ Një foto prekëse është bërë virale në rrjetet sociale. Ajo tregon një burrë, i cili qëndron jashtë një […]

Continue Reading