Shqiptaro-amerikani ka lansuar produktin inovativ HELLO 2 – Pajisja e enkriptuar dhe më e fuqishme e komunikimit në botë.

Pas kampanjës së suksesshme të HELLO-së në 2016, Solaborate lançoi gjeneratën e dytë të HELLO-së, pajisjen e re, të përmirësuar dhe të enkriptuar HELLO 2, 4K Touch-Screen TV, HELLO Creator Edition, HELLO Controller, si dhe video, audio dhe mesazhe të enkriptuara përmes aplikacionit HELLO Messenger. HELLO 2 gjithashtu do të mbështesë platformat më të mira […]

Continue Reading

Komisionerja e BE-së e mahnitur me komunitetin në ICK (Foto)

Komisionerja e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Digjitale, Mariya Gabriel, ka vizituar Qendrën Inovative të Kosovës (ICK) ku është takuar me stafin, bizneset startup, inovatorët e rinj dhe akterët e sektorit të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Pasi ka vizituar mjediset dhe ka bashkëbiseduar me stafin dhe komunitetin, Gabriel u shpreh e impresionuar me punën […]

Continue Reading

LG është duke pregatitur telefonin e tyre të palosshëm

Flex, Foldi dhe Duplex janë tre dosjet që ka paraqitur LG, të cilat u zbuluan javën e kaluar. Duke gjykuar nga emrat e tyre, ata ka shumë të ngjarë të përshkruajnë një lloj produkti të palosshëm ose të lakuehsëm, pasi kjo është tendenca e re që çdo OEM po ndjek. Megjithatë, ekipa në LetsGoDigital kanë […]

Continue Reading

Sony lanson robotin në formë qeni, për kontrollin e shtëpisë dhe banorëve që jetojnë në të (Foto)

Aibo është roboti në formë qeni i kompanisë Sony, që është i pajisur me kamera, inteligjencë artificiale dhe lidhje interneti, për kontrollin e shtëpisë, si dhe banorëve që janë në të, përfshirë edhe kafshët. Gjiganti japonez e ka prezantuar këtë pajisje në bazën në Tokio të Japonisë, që ka kamera të zgjuara me të cilat […]

Continue Reading

Samsung paraqet të ardhmen me një kategori të re mobile: Prezantimi i Galaxy Fold

Pajisja e pare në botë dinamike AMOLED Infinity Flex, mundësi të pafundme multitasking dhe kamera me më shumë funksione deri më tani – të gjitha në një pajisje inovative SEUL / LONDËR /SAN FRANCISCO – Shkurt 20, 2019 – Samsung Electronics Co., zbuloi të shumëpriturin Galaxy Fold, një pajisje të re të palosshme që krijon […]

Continue Reading

Guxo me ëndërru–hyn në botën e startup me ICK.

Innovation Centre Kosovo (ICK) ka hapur dyert për pranimin e ekipeve të reja në inkubatorin e biznesit. Në thirrjen e nëntëmbëdhjetë me rradhë, të gjithë qytetarët e Kosovës me ide biznesit në fushën e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit, mund të aplikojnë deri më 20 Mars. Ndërmarrësit e rinj dhe inovatorët me ide komerciale kanë […]

Continue Reading

Edicioni i limituar i iPhone XS vjen me një orë mekanike në pjesën e pasme (FOTO)

Nëse mendoni se iPhone XS Max 1.499 është pak i lirë atëherë ne kemi disa lajme të mira për ju, sepse modifikuesi rus i telefonit Caviar, ka njoftuar një version të kufizuar të iPhone XS me një orë të ndërtuar në pjesën e prapme. Telefoni inteligjent ekskluziv quhet Caviar iPhone Tourbillon dhe bie nën serinë […]

Continue Reading

Apple njofton planet për ditën e Tokës, zgjeron programet e riciklimit

Me afrimin e shpejtë të ditës së Tokës, Apple ka njoftuar planet e tyre për ngjarjen, ka lëshuar raportin për ambientin në 2019 dhe ka njoftuar një zgjerim të programeve globale të riciklimit. Dita e Tokës mbahet çdo vit më 22 prill dhe filloi në vitin 1970; qëllimi është të promovojë mbrojtjen e mjedisit. Për […]

Continue Reading

Kosovari Dardan Isufi krijon aplikacionin e së ardhmes që fuqizon ekonominë kanadeze

Dardan Isufi është një prej ndërmarrësve shqiptarë nën moshën 30 vjeç të suksesshëm në fushën e teknologjisë së informacionit, i cili ka emigruar në Kanada në vitin 1998, gjatë luftës së Kosovës, kur ishte ende dy vjeç. Qeveria e provincës e Kebekut, në Kanada ka miratuar aplikacionin e tij si një alternativë për transportin të […]

Continue Reading

Doku.Tech shpalosë folësit ndërkombëtarë

Doku.Tech është një konferencë vjetore dhe një nga ngjarjet kryesore të teknologjisë në #Balkan që është e përkushtuar në ndarjen e ideve, nxitjen e diskutimeve, seminareve interaktive, panairit DIY, ditëve të mbushura me argëtim dhe mbrëmjeve muzikore. Gjatë pesë edicioneve të kaluara, Doku.Tech ka mirëpritur mbi 6,000 pjesëmarrës nga Ballkani, Evropa dhe Shtetet e Bashkuara. […]

Continue Reading