Jepini fund 1 here e mire ketij problemi, sepse perberesin e keni ne kuzhine

Nuk kishte si të ndodhte ndryhe, luhatjet e menjëhershme të temperaturave kanë shtuar edhe këtë vit radhët e gjata të fëmijëve dhe gjyshërve pranë qendrave shëndetësore. Vir.ozat janë nëpër këmbë, ndaj bëni mirë të merrni situatën në dorë sidomos kur sim.pto.m.ave të temperaturës së lartë, kollës dhe hundëve të zëna, u shtohen edhe aftet. E […]

Continue Reading

Sot do t’iu prezantoj me dieten time ekzakte qe me ndihmoi te humbas plot 54 kg

Më parë: 129 kilogram .Pas dietës: 75 kilogram. Para se të vendosja të humbisja peshë kisha një jetë shumë aktive. Luaja basketboll në gjimnaz dhe do bëja ushtrime cardio gjatë javës. Por në kontrast të gjithë kësaj dieta ime ushqimore linte për të dëshiruar. Kontrolli i vakteve dhe i porcioneve ishte dobësia ime më e […]

Continue Reading

Mjeku Pipero : Mesoni nese jeni te prekur apo jo duke vepruar ne kete menyre, vendoseni doren tek kraharori dhe numroni

Mjeku Pëllumb Pipero në emisionin “Open” ka thënë se koronavirusi është shumë i ngjashëm me gripin e zakonshëm. Sipas Piperos një nga gjërat që i dallon është vështirësia në frymëmarrje, dhe ai ka treguar se pikërisht kjo në shumë raste ngatërrohet. Sipas Piperos në rast se kalohet shifra prej 30 frymëmarrjesh në minutë, atëherë tregohet […]

Continue Reading

Me lot në sy/ Rrëqeth e moshuara kërkon bukë për të ngrënë e sapun për t’u larë

Gjendja në vendin tonë paraqitet e rënduar nga Covid-19. Rastet me të infektuar janë shtuar nga dita në ditë. Shumë shqiptarë kanë pak kursime mënjanë për ta kaluar këtë periudhë. Disa ndoshta edhe nuk kanë fare. Historia e Donika Bajramit është akoma edhe më e trishtë se kaq. Ajo është 67 vjeçe jeton vetëm pa […]

Continue Reading

Nuk kemi më lekë/ Klithma e dëshpëruar e çiftit italian pas dyerve të mbyllura të bankës

Emisioni invetsigativ “Le Iene” në Itali ka bërë publik një rast dëshpërimi në një nga puntatat e transmetuara së fundmi. Ata kanë publikuar një video në të cilën duket një çift burrë dhe grua që jetojnë vetëm me pensionin e tyre dhe që kanë shkuar në bankë për të tërhequr pagën. Banka është mbyllur dhe […]

Continue Reading

72-vjeçarja nga Vlora humbi jetën nga COVID-19, në banesë nuk hapen dyert e mortit

Mbrëmjen e djeshme një 72-vjeçare nga Vlora humbi jetën në spitalin Infektiv. Ajo ishte viktmia e nëntë në vend, ndersa pak orë pas saj ndërroi jetë një 67-vjeçar. BW ka shkuar në banesën e së moshuarës, ku atje ndodhet i ngujuar vetëm bashkëshorti i saj. Ai është në pritje të rezultatit të dytë të testit […]

Continue Reading

“Jua bëfsha o dreqër”/ Mësuesja humb toruan pasi fëmijët i ndërprenë mësimin online: Do t’ju vdes!

Pas mbylljes së shkollave në të gjithë vendin për shkak të koronavirusit, prej disa ditësh mësimi ka nisur të zhvillohet virtualisht. Tashmë, nxënësit do t’i marrin mësimet online nga mësuesit e tyre, përmes rrjeteve sociale, apo platformave të ndryshme të posaçme. Mesa duket, kanë nisur edhe problemet e para me mësimin online. Kësaj here nuk […]

Continue Reading

Mesazhi për infermiere Valbonën: Kur largohet nga puna, lutet të mos ketë marrë pI, umba për të mos e ketë vr. arë padashur të bijën

Kjo është Valbona, një nga dhjetëra e më shumë infermiere që në Shqipëri por përballen me koronavirusin. Fytyra e saj po shpërndahet në rrjetet sociale si imazh i kohës që po kalojmë. Valbona e ka fytyrën gjithë shenja nga maska por ajo duhet të përballet çdo ditë dhe me një shqetësim tjetër, pasi duhet të […]

Continue Reading

30 mjekë shqiptarë drejt Italisë për të luftuar Koronavirusin

Pasditen e sotme 30 mjekë shqiptarë do të mbërrijnë në Bergamo për të ndihmuar Italinë në luftën kundër Koronavirusit. Mjekët do të zbresin në Romë por do të operojnë në Bergamo, qyteti më i prekur. Të premten kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ministri i jashtëm italian Luixhi di Maio kanë realizuar një bisedë, si përfundim […]

Continue Reading

E bija mjeke në Itali, politikani shqiptar: Pres të më thotë ‘Jam mirë babush’

Manjola, vajza e politikanit shqiptar, Namik Dokle, është në frontin e parë të luftës ndaj Koronavirusit në Itali. Me anë të një statusi në rrjete sociale Dokle shprehet se pret me padurim t’i dëgjojë zërin së bijës teksa i thotë që është mirë. Për 14 orë pa pushim ajo po kujdeset për 36 të sëmurë […]

Continue Reading