25 vjet www

Interneti mbush 25 vjeç. Ky zhvillim është meritë e fizikantit britanik Tim Berners-Lee. Sot në të gjithë botën internetin e përdorin më shumë se tre miliardë vetë Rrjete kompjuterike globale sigurisht që ekzistojnë prej më shumë se 25 vjetësh. Që në vitet 1960 kompjuterat në SHBA këmbenin të dhëna mes tyre përmes linjave telefonike. Serveri […]

Continue Reading

Makina elektrike që karikohen brenda pak minutash

Imagjinoni të karikoni makinën tuaj elektrike brenda disa minutave, kundrejt orëve. Apo telefonin tuaj smartphone ta karikoni brenda disa sekondave. Kjo është perspektiva që studiuesit mendojnë se do të arrijnë duke zbuluar një material të ri që mund të rrisë performancën e karbonit- në superkapacitor – një lloj pajisjeje për ruajtjen e energjisë që mund […]

Continue Reading

Telekomanda e Playstation që kushton 12 mijë euro

Dëshironi një telekomandë për PS4 tuaj që të dallohet nga masa? Bëni gati kartën e kreditit, sepse telekomanda e krijuar nga Brikk bën vërtet dallimin. Kompania, e famshme tashmë për asetet e çmuara të iPhone, Apple Watch dhe fotokamerat Nikon, ka realizuar një telekomandë për playstastion 4 vërtet të veçantë. Krijuar e gjitha në mënyrë […]

Continue Reading

Norvegjia ndërton tunelin lundrues

Me akullnajat madhështore, gjiret dhe malet, Norvegjia është e njohur për peizazhin e saj natyror mahnitës. Sidoqoftë terreni i thyer nuk i bën udhëtimet e lehta. Ndaj qeveria norvegjeze ka një plan fantastik për të sjellë lehtësi tek udhëtarët. Ajo ka një projekt infrastrukturor prej 40 miliardë dollarë për të bërë rrugën “pa traget”. Plani […]

Continue Reading

“Shkrirja” e Nintendos dhe Playstation 30 vite më parë, sot kushton miliona dollarë

Një konsol shumë i rrallë i pagëzuar me emrin Nintendo Playstation e cila nuk doli kurrë në shitje do të kushtojë miliona dollarë në një ankand në shkurt. Ajo u prodhua 30 vite më parë dhe ishte një shkrirje mes Nintendos dhe Playstation ku mund të luheshin lojra nga të dy kompanitë. Fillimisht u projektua […]

Continue Reading

Brenda qendrës më të madhe të tregtimit të diamanteve në botë

Ashtu si çdo gjë tjetër në Dubai, tregtia e diamanteve të qytetit është rritur shpejt. “Në vitet 1990, në Dubai nuk kishte asnjë industri diamanti,”- thotë Martin Leake, këshilltar special për gurët e çmuar në Dubai Multi Commodities Centre. Në 2018, vlera e tregtimit të diamanteve në qytet tejkaloi 25 miliardë dollarë, sipas kësaj qendre. […]

Continue Reading

E-Class i ri: Elegante si gjithmonë. Dinamike si kurrë më parë

Shtutgart/Tiranë – Inteligjenca automobilistike tani është më emocinuese dhe më dinamike se kurrë më parë. E-Class Sedan i ri dhe E-Class Estate e re, i prezantuar së fundmi në Shtutgart, Gjermani, kanë pësuar një transformim rrënjësor dhe gjithëpërfshirës. Të dy modelet do të hidhen në treg në fillim të verës së këtij viti në të […]

Continue Reading

Bayerni do të shpenzojë mbi 200 milionë për t’i transferuar tre futbollistë

Bayern Munich prej vitesh nuk arrin ta fitojë Ligën e Kampionëve e që mbetet objektivi kryesor i klubit gjerman. Ishte edicioni 2012/2013 kur për herë të fundit gjermanët triumfuan në garën më të madhe evropiane për klube. Që nga ajo kohë Bayerni ka dominuar në Bundesliga duke fituar shtatë tituj radhazi, por nuk kanë bindur […]

Continue Reading

Nxënësit nga Prishtina, shndërrojnë shtëpinë në makinë inteligjente (Video)

Se nxënësit e shkollave të Kosovës kanë aftësi në përdorimin e pajisjeve teknologjike, e dëshmon edhe projekti i disa nxënësve në Prishtinë. Gjashtëmbëdhjetë nxënës të shkollës “Gjin Gazulli” në Prishtinë, arritën që të realizojnë sistemin teknologjik “Smart home”. Përmes këtij sistemi ata arritën që të bëjnë shndërrimin e shtëpisë në makinë inteligjente, me qëllim të […]

Continue Reading